Centrála
Když si zajdeme do většího obchodu s elektronikou, tak se můžeme dívat všude kolem sebe, co všechno může na tuto energii běžet a přesvědčit se, že toho zrovna není málo. Požíváme je při vaření, svícení, práci na počítači a mnoha dalších činnostech. Často se však hodí, když pracujeme někde venku, a to k používání všemožného nářadí. Ne vždy je zde však možnost připojit se na veřejnou síť a čerpat si hezky kolik elektřiny potřebujeme.
Tato situace se však dá řešit pořízením elektrocentrály. Ta má totiž vlastní spalovací motor, takže kromě běžné údržby do něj stačí lít benzín, protože nám pohání alternátor a ten už generuje elektrický proud. Samozřejmě prodává se více provedení těchto strojů, kdy velmi důležitým aspektem je výkon. Nějaká malá základní elektrocentrála nám totiž neutáhne sbíjecí kladivo na 400 V. Musíme si tedy rozmyslet jaké spotřebiče a o jakém celkovém příkonu budeme chtít najednou používat.
Připojení nemovitosti
Jsou však i místa jako je náš dům, kde chceme být ve veřejné síti připojení neustále, protože nám stále běží spotřebiče jako je lednice a chceme mít svobodu kdykoliv používat jakýkoliv spotřebič budeme chtít a to za rozumnou cenu. Když tedy budeme žádat o napojení do systému, tak nejprve musíme zaslat žádost distributorovi elektrické energie včetně toho, jakou nemovitost chceme vlastně napojit a jaká spotřebiče v ní budeme používat. On podle toho vybere třeba pojistky, přičemž u rodinných domů běžně bývá 3×25 A.
Jestliže bude žádost schválena dle připojovacích podmínek, tak musíme vše připravit na připojení a po jejím dokončení zaplatit příslušný poplatek. Následně si musíme vybrat dodavatele, kde záleží hodně na důvěryhodnosti a především ceně za kWh. Potom už stačí s tímto distributorem uzavřít smlouvu a přijede Vám zapojit elektroměr, aby přesně věděl, kolik za dané období spotřebujete energie.